19 Nisan’da Hindistan 6 hafta sürecek genel seçime giriyor!

Hindistan, 6 hafta sürecek olan genel seçimlerin 19 Nisan’da başlayacağını ve sonuçların 4 Haziran’da açıklanacağını duyurdu.

Anketlerin çoğu üçüncü dönem için yarışan Başbakan Narendra Modi ve Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi’nin seçimden zaferle çıkacağını gösteriyor.

970 milyonu aşkın seçmen Parlamentonun alt kanadına beş yıllık bir dönem için 543 üye seçecek.

Oy verme işlemi yedi aşamaya yayılacak, farklı eyaletlerde farklı zamanlarda oy kullanılacak. Oy verme işleminin kademeli olması, hükümetin şiddeti önlemek ve seçim görevlileri ile oy makinelerini taşımak için on binlerce asker görevlendirmesine olanak tanıyor.

Üçüncü kez üst üste seçilmek isteyen Modi’nin karşısında 20’den fazla partinin oluşturduğu muhalefet bloku yer alacak.

Bağımsız Hindistan Seçim Komisyonu Başkanı Rajiv Kumar gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sizlere, ulus olarak seçim demokrasisine olan bağlılığımızı yineleyeceğimiz, Hintlerin birlikte iradelerini bir kez daha ifade edecekleri değerli bir anda hitap ediyoruz” dedi.

“DEMOKRASİYİ DİKTATÖRLÜKTEN KURTARMAK İÇİN SON ŞANS”

Muhalefet, Modi’nin partisinin kazanmasının Hindistan’ın laik, demokratik bir ulus olma statüsünü tehdit edebileceğini savunuyor.

Kongre Başkanı Mallikarjun Kharge X’te “Bu belki de demokrasiyi ve anayasamızı diktatörlükten kurtarmak için son şansımız olacak. Biz Hindistan halkı olarak nefrete, yağmaya, işsizliğe, fiyat artışına ve zulme karşı birlikte mücadele edeceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x